Jastrzębia Góra i okolice
Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra jest położona nad Morzem Bałtyckim.
W północno-zachodnim krańcu Pobrzeża Kaszubskiego. Znajduje się w północnej części gminy Władysławowo. Jednostka pomocnicza graniczy od wschodu z osiedlem Rozewie, od południa z sołectwem Tupadły, a od zachodu przy samym wybrzeżu z sołectwem Ostrowo.
Jastrzębia Góra to znana miejscowość turystyczna. To najbardziej wysunięta na północ osada w kraju. Jest północną częścią gminy Władysławowo, od wschodu graniczy z osiedlem Rozewie, od zachodu z sołectwem Ostrowo, a od południa z sołectwem Tupadły. To tu z przyjemnością przyjeżdżają goście na wczasy, weekendy i święta.
Willa Pod Lasem znajduje się ok.1000 m od centrum Jastrzębiej Góry.
To malowniczy zakątek, który znany jest w szczególności ze swojego zróżnicowanego wybrzeża klifowego. W części zachodniej wysokość klifów dochodzi nawet do 33,2 metra. Wschodnia część miejscowości to wąwóz Lisi Jar mający długość około 350 metrów, którego zbocza porastają stuletnie drzewa bukowe. Od północnego zachodu granicę Jastrzębiej Góry wyznacza Czarna Wda.
Przybrzeżny pas miejscowości należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Także obszar przy wybrzeżu tworzy pas Kaszubskie Klify – specjalny obszar ochrony siedlisk zwierząt.
Pośród innych atrakcji należy wymienić między innymi wspomniany tu Lisi Jar, przy którego wejściu znajduje się pomnik ku pamięci króla Zygmunta III z kulą z rzeźbą orła. Upamiętnia on króla Zygmunta III Wazę wracającego z wyprawy po koronę Szwecji. Warto też odwiedzić pomnik „Gwiazdę Północy” – jest on ulokowany przy deptaku i na klifie. To kamień pamiątkowy, który oznacza symbolicznie najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce – sam punkt ekstremalny znajduje się poniżej, na plaży.
W przeszłości w Jastrzębiej Górze działała także wieża wyciągowa „Światowid”
Miała ona transportować turystów z wysokiej skarpy nabrzeżnej na plażę. Plany, które powstały w latach 1938-1939, udało się wprowadzić w życie dopiero po wojnie – w 1966 roku. Wieża byłą w użytku przez okres 5 lat, przewoziła rocznie około 60 tysięcy osób, jednak została zniszczona przez morze podmywające stale klif. W 1982 roku runęła. Obecnie zamiast wieży na plażę prowadzą strome schodki, które liczą około 300 stopni.
Jastrzębia Góra ma jedną świątynię – to wybudowany w 1984 roku kościół pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli. Znajduje się w nim pochodzący z XIX wieku obraz z podobizną patrona kościoła.
Przybywający tutaj w czerwcu mogą też doświadczyć zjawiska białych nocy żeglarskich – wtedy zmierzch przechodzi od razu w świt. W tym czasie słońce nie zachodzi całkowicie, ale zaledwie chowa się pod horyzontem, nie niżej niż na 12 stopni.